A Decision Desk HQ előrejelzése szerint a Republikánus Párt hétfőn megszerezte 218. képviselői helyét az Egyesült Államok Kongresszusának alsóházában, ezzel a szenátus után a 435 fős képviselőházban is ők adják a többséget. Donald Trump elnökválasztási győzelmével mindez azt jelenti, hogy a republikánusok irányíthatják az amerikai szövetségi kormányzat végrehajtó és törvényhozó ágát is.
Donald Trump és a Republikánus Párt hatalmas győzelmet aratott az Amerikai Egyesült Államokban. Trump nemcsak az előzetes várakozásokat múlta felül, de az összes csatatérállamot megnyerve, 2004 óta ő az első republikánus jelölt, aki – szemben saját 2016-os és 2020-as eredményével is – az amerikai szavazók többségének támogatását tudhatta magáénak az elnökválasztáson. A győzelem és mértéke azonban mégsem teljesen váratlan, sőt. De vajon milyen – olykor megismételt – hibás döntések vezettek az elsöprő eredményhez, mennyire jelentős összeomlás ez a Demokrata Párt számára, és ki lesz az "ellenállás" vezetője, egy új vízió arca?
Megközelítette a tizenegy milliárd dollárt a 2024-es amerikai elnökválasztás teljes kampányreklám-költése - derül ki az amerikai politikai reklámok figyelésével foglalkozó AdImpact nevű szervezet szombaton kiadott összegzéséből.
Úgy néz ki, Donald Trump republikánus elnökjelölt győzött Pennsylvania, Georgia és Észak-Karolina államban is, ezzel megnyerte az amerikai elnökválasztást.
Elhunyt ma Bernard “Bernie” Marcus, a Home Depot társalapítója, a Republikánus Párt egyik legnagyobb szponzora.
Ma fontos választás lesz Amerikai Egyesült Államokban: Donald Trump, a Republikánus Párt és Kamala Harris, a Demokrata Párt jelöltje megmérkőznek egymással az elnöki székért. Ahhoz, hogy az egyik jelölt győzzön, 270 elektori szavazatot kell begyűjtenie az 538-ból. Emellett a 100-ból 34 szenátusi és mind a 435 képviselőházi helyről is döntenek az amerikai választópolgárok. Vegyük sorra a legfontosabb információkat az amerikai elnökválasztás mai menetrendjével kapcsolatosan.
Bár az Egyesült Államokra sokan a "szabadság földjeként" és az egyik legelső, illetve legtöbb ideje fennálló demokratikus országként tekintenek, négyévente, az elnökválasztás alkalmával újra és újra felsejlik, hogy az amerikai választási rendszer modern szemmel nézve számos sajátosságot, kritikusai szerint visszásságot tudhat magáénak. Az egyik ilyen vitatott eleme, ami legutóbb 2016-ban szintén megtörtént, hogy a kevesebb voksot kapó elnökjelölt is győzhet az elektori kollégiumnak hála. Az amerikai rendszer egy másik érdekfeszítő jegyéről ellenben még kevesebb szó esik: az is előfordulhat, hogy az elektori kollégium idén sem Kamala Harrist, sem Donald Trumpot nem hozza ki győztesként.
A 2024-es amerikai elnökválasztás utolsó heteiben rendkívül szoros küzdelem látható a demokrata Kamala Harris és a republikánus Donald Trump között. Különösen a legfontosabb környezetnek számító csatatérállamokban tekinthető szorosnak az állás, ahol több közvéleménykutatás is szinte fej-fej mellé méri a két jelöltet. Legutóbbi cikkünkben a Google Trends adatai alapján bemutattuk, hogy az úgynevezett napfényövezeti csatatereken melyik jelölt tudta jobban megmozgatni az internetezőket. Jelen cikkünkben a maradék három billegő körzetet, Pennsylvaniát, Wisconsint és Michigant vizsgálva nézzük meg, melyik induló a népszerűbb a Google-keresésekben.
Négy év után, november 5-én újra döntetnek az Egyesült Államok polgárai a következő amerikai elnök személyéről, valamint a törvényhozás összetételéről. A közvélemény-kutatások és választási modellek szerint az idei lehet az elmúlt évtizedek legszorosabb választása, különösen a legfontosabbnak tartott, ún. billegő államokban, amelyek közül sokban még mindig hibahatáron belülre mérik a republikánus Donald Trumpot és a demokrata Kamala Harrist. Vajon az amerikaiak internetes keresései mennyire tükrözik a szoros előrejelzéseket a kampányhajrában? A Google Trends adatai alapján megnéztük, hogy melyik jelölt mozgatta meg jobban a Google-felhasználókat a billegő körzetekben.
Sorra járják a podcasteket az amerikai elnökválasztás jelöltjei, és ma Donald Trump a Spotify legnépszerűbb podcastje, a The Joe Rogan Experience vendége lesz. Taylor Swift után Kamala Harris kampányát pénteken egy másik népszerű szupersztár erősíti, houstoni rendezvényén Beyoncé lép fel.
A Floridai Egyetem választási kimutatása szerint eddig már több mint 32 millió szavazatot adtak le az amerikai elnökválasztáson.
A CNN oknyomozó riportja szerint megtévesztő adománygyűjtő akciókkal rengeteg idős amerikait vezettek félre különböző politikai kampányszervezetek. Noha mindkét oldalt vádolták hasonlóval, a republikánus adománygyűjtő gépezetre 2022 óta több mint 800 panasz érkezett a Szövetségi Kereskedelmi Bizottsághoz (FTC) - közel hétszer annyi, mint a demokraták ellen.
A Washington Post és Schar School október első felében több mint 5 ezer, billegő államban élő választó körében végzett felmérést, amely alapján a biztos szavazók körében a demokrata Kamala Harris és a republikánus Donald Trump között mindössze 1 százalékpont az országos különbség, méghozzá Harris javára. Az Egyesült Államok 47. elnökének kilétéről döntő csatatérállamokban egy hajszállal ugyancsak a demokratának áll jobban a szénája.
Kamala Harris demokrata elnökjelölt Liz Cheney-vel, Wyoming állam egykori republikánus kongresszusi képviselőjével kampányolt csütörtökön a wisconsini Ripon kisvárosában. A konzervatív Cheney arra kérte az amerikai választókat, hogy a pártpolitika helyett az ország érdekét helyezzék előtérbe, mert Donald Trump szerinte alkalmatlan az elnökségre - írja a Hill.
Mitch McConnell, az amerikai szenátus republikánus csoportjának vezetője szerda esti beszédében erősen bírálta Magyarország kormányát az általa autokratikus rezsimeknek nevezett országokkal való kapcsolata miatt. Kijelentette, hogy ez a magatartás nem felel meg sem az amerikai értékeknek, sem a stratégiai érdekeknek. McConnell kiemelte, hogy Magyarország nyilvánosan és hangosan támogatja Moszkvát, Pekinget és Teheránt, megjegyezve, hogy a magyar vezetők rendszeresen készülnek az „amerikai hanyatlásra”.
Pokrovszk mellett Torecknél is mozgolódnak az orosz csapatok, lassú, de folyamatos az előrehaladásuk a sűrűn lakott donbaszi területen. Megérkezett az Egyesült Államokba Volodimir Zelenszkij ukrán elnök azért, hogy prezentálhasa "béketervét" az amerikai vezetőknek. Zelenszkij Joe Biden regnáló elnök mellett Kamala Harris demokrata és Donald Trump republikánus elnökjelöltekkel is találkozni fog. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.
Megvan a megállapodás.
Vegyes mozgások a világ tőzsdéin.
El kell adniuk a Chrome-ot?
A háború eszkalációjáról szóló tudósításunk folyamatosan frissül.
Farkast kiáltott Ukrajna?
Kecskeméten tett bejelentést Lázár János.
Mi lesz a nyugdíjakkal?
Hogy látja a cég jövőjét az elnök-vezérigazgató?
Bindulhat a trükközés?